“Spøkelses-utleie” presser boligmarkedet i Portugal: Dette du bør vite
I Portugal finnes det rundt 125 000 registrerte “Alojamento Local” (AL)-boliger, det vil si korttidsutleie-enheter for turister. Men nå viser tall at ca. 40 000 av dem er inaktive — og mange eksperter mener dette skaper et fordreid bilde av utleiemarkedet.
I Lisboa alene forventes registreringen av AL-enheter å falle fra ca. 19 000 til mellom 11 000 og 12 000, i det som beskrives som en opprydding i databasen.
Hva menes med «spøkelses-utleieboliger»?
Begrepet brukes om boliger som fortsatt er registrert som AL-utleie-enheter, men som faktisk ikke leies ut, eller er ikke-operative. Dette gir et feilaktig høyt tallgrunnlag, og slik kan myndighetene/kommunene tro at ferieutleie-markedet er større enn det reelt er – noe som igjen påvirker politikk og boligregulering.
Ifølge AHRESP (hotell- og restaurantorganisasjonen) er dette «en forvridning» som «kunne ikke (og kan ikke) bygges på data som ikke stemmer med virkeligheten».
🔍 Hva betyr dette for deg som nordmann med bolig eller utleie i Portugal?
- Boligutleie-strategi
Har du bolig i Portugal som er registrert eller skal registreres som AL-utleie-enhet: Det er nå viktigere enn noen gang å vite om boligen faktisk er aktiv, og at tallene er korrekte. Et forfalsket eller misvisende registergrunnlag kan føre til strengere reguleringer – eller at du får konkurranse fra “skjulte” enheter som burde vært fjernet. - Boligverdi & langtidsleie-markedet
Hvis mange AL-registreringer er inaktive, betyr det at katalysatoren for boligpress kanskje er undervurdert i visse lokasjoner – og at kommuner nå kan «rense» markedet. For deg som eier boliggående mot langtidsleie (eller bor selv), kan dette være et positivt tegn: færre skjulte ferieboliger = mer boliger tilgjengelig for fastboende. - Risikoelement for utleiere
Siden registeret blir ryddet og data korrigert, kan kommuner/utleie-myndigheter kreve dokumentasjon på at AL-boliger er aktivt utleid, eller sanksjonere dersom boligen ikke brukes som registrert. Har du en bolig i et område med mye regulering (f.eks. Lisboa sentrum, Algarve populær, øyene), kan du ha økt risiko og bør sikre at alt er i orden.
📊 Kort oppsummert
- Ca. 125 000 AL-enheter er registrert i Portugal – men mange er inaktive (~40 000).
- I Lisboa forventes antallet AL-boliger signifikant redusert når databasen justeres.
- Feilaktige tall kan føre til uredelig politikk og regulering – og nå gjøres opprydding.
- For deg som bolig-eier eller investor i Portugal: det er lurt å gjennomgå utleie-strategien, særlig i lyset av at “utleid” ikke nødvendigvis er samme som “aktivt utleid”.
📊 Hva sier tallene for Algarve
- Ifølge en studie ble det i perioden oppgitt at det i Algarve var ca. 32 405 enheter med AL-registrering (korttidsutleie-boliger), hvorav over «50 %» var konsentrert i tre kommuner: Albufeira (7 361), Loulé (5 033) og Portimão (4 319). cm-albufeira.pt
- I en nyere artikkel sies det at Algarve utgjør «mer enn en-tredjedel» av AL-enheter i Portugal, med tallet 39 923 oppgitt i én kilde. madeira.rtp.pt
- For turiststatistikk: Algarveregionen sto for 26 % av alle «overnattinger» i Portugal i 2023 – med 49,2 % nettopplegg for sengebelegg i AL-/turistleiesektoren. tnews.pt
🏘️ Hvilke kommuner / områder er mest aktuelle for deg
Basert på tallene over og vanlige erfaringer:
| Kommune | Ca. AL-enheter | Kommentar |
|---|---|---|
| Albufeira | ~7 361 (av 32 405) | Stor konsentrasjon, arter seg som “hovedsted” for ferieutleie. |
| Loulé | ~5 033 | Inkluderer populære faregulvstrøk og ferieområder. |
| Portimão | ~4 319 | Også høy konsentrasjon, strand- og feriemarked dominerer. |
Dette betyr at hvis din bolig ligger i én av disse kommunene i Algarve, er konkurransen fra korttidsutleie høy og reguleringer / markedsforhold gir større usikkerhet–sørlig enn i mindre feriefokus-kommuner.
⚠️ Viktige ting å merke seg
- Tallene ovenfor gjelder registrerte enheter. Det betyr ikke nødvendigvis “aktive” enheter eller “faktiske” utleie-enheter. Det finnes fortsatt «spøkelses-enheter» som er registrert men ikke i bruk.
- Det finnes ikke (eller i hvert fall ikke lett tilgjengelig) omfattende freguesia-nivå (nabolagsnivå) data fri for alle kommuner i Algarve. Du må kontakte kommunen eller konsultere lokale registre for detaljer.
- Nye lover og reguleringer under implementering (som Decree‑Law 76/2024) gjør at konkurransesituasjonen og reguleringsrisikoen endrer seg raskt. www2.gov.pt+1
✅ Hva bør du gjøre som boligeier i Algarve
- Sjekk kommunens AL-register og status for din kommune: Er det “containment-soner” eller restriksjoner for nye AL?
- Vurder om boligen din ligger i en av kommunene med høy konsentrasjon – og vurder om du ønsker å satse på ferieutleie eller langtidsleie.
- Dersom du satser på ferieutleie: ha god dokumentasjon på AL-tillatelse, skatter, forsikring – og driftsplan med hensyn til regulering.
- Dersom du ønsker en tryggere boligbruk: langtidsleie eller selvbruk kan være mer fornuftig dersom reguleringen skjer strammere.
- Hold deg oppdatert på lokale vedtak og endringer – kommunens webside eller eiendomsrådgiver kan gi siste data.
Få med deg de viktige nyhetene fra Portugal.
Meld deg på gratis nyhetsbrev – nederst på siden.
Vær med og støtt Mitt Portugal. Velg enkeltbeløp eller månedlig støtte:
Oppdag mer fra Mitt Portugal
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.
