Seguro vant – og slo rekord i antall stemmer
Portugal har fått ny president. António José Seguro, tidligere leder for sosialistpartiet (PS), gikk seirende ut av andre valgomgang søndag – og ikke bare det:
han ble også den presidenten som har fått flest stemmer i løpet av 50 år med portugisisk demokrati.
I en ren duell slo han høyrepopulisten André Ventura fra Chega med rundt to tredjedeler av stemmene mot én tredjedel. Tall fra innenriksdepartementet viser at Seguro ender på omtrent 66–67 %, mens Ventura ligger rundt 33 % i andre runde.
Rekordvalg – slik ser tallene ut
Ifølge offisielle tall (med noen få stemmekretser og konsulater igjen å telle opp) har António José Seguro fått om lag:
- 3 47x xxx stemmer (anslått endelig rundt 3,48 millioner),
- og dermed passert den gamle rekorden til Mário Soares, som fikk 3 459 521 stemmer ved gjenvalget i 1991.
Dermed er Seguro:
- den sjette valgte presidenten siden nellikrevolusjonen i 1974,
- og den som har fått høyest absolutt antall stemmer i et presidentvalg siden demokratiet ble innført.
I prosent har han likevel ikke slått Mário Soares. Soares fikk hele 70,35 % i 1991, mens Seguro lander noen prosentpoeng lavere – rundt 66–67 %. Forskjellen denne gangen er at det var langt flere registrerte velgere, og dermed flere stemmesedler totalt.
Hvorfor ble det rekord nå?
Det er flere grunner til at akkurat dette valget gir rekord i antall stemmer:
1. Bare to kandidater igjen
I andre valgomgang stod portugiserne kun igjen med to alternativer:
- António José Seguro – moderat sentrum-venstre, støttet av PS og deler av sentrum/høyre
- André Ventura – leder for høyrepopulistiske Chega
Når velgerne bare har to navn på stemmeseddelen, blir stemmene langt mer konsentrert enn i første runde, der mange kandidater delte på oppslutningen. Det betyr at vinneren nesten automatisk får et veldig høyt antall stemmer – særlig i et land med over 11 millioner registrerte velgere.
2. En bred «front» mot ytre høyre
Internasjonale medier peker på at dette i praksis ble et «system mot Ventura»-valg:
- Politikere fra både venstresiden, sentrum og deler av høyresiden signaliserte at de – på tross av politiske uenigheter – ville stemme på Seguro for å hindre Chega i å få presidenten.
- Mange velgere som kanskje ikke var spesielt begeistret for PS, valgte likevel «det tryggeste alternativet» i andre runde.
Resultatet ble en form for nasjonal samling mot ytre høyre, som også bidro til at Seguro fikk så mange stemmer.
3. Mer mobilisering enn man kunne forvente
Valget fant sted samtidig som Portugal har vært preget av kraftig uvær og flom, og det var til og med nødvendig å utsette stemmegivningen i enkelte freguesias på grunn av værforholdene. Likevel ble valgdeltakelsen høyere enn mange fryktet, og tilstrekkelig til å gi rekord i antall stemmer til vinneren.
Hva slags president blir Seguro?
I Portugal er presidenten formelt sett over partipolitikken, med en rolle som både symbolsk statsoverhode og «garantist» for grunnloven. Samtidig har presidenten viktige fullmakter:
- kan oppløse parlamentet
- kan nekte å signere lover (veto)
- har en sentral rolle i krisesituasjoner og ved regjeringsskifter
Seguro har signalisert at han ønsker å være en samlande og moderat president:
- Han har lovet å samarbeide med den sittende sentrums-høyre-regjeringen til Luís Montenegro,
- og å opptre som en stabiliserende kraft, ikke som en «skyggeregjering» eller aktiv opposisjonsleder fra Belém-palasset.
Det står i skarp kontrast til rivalen André Ventura, som campet på et langt mer konfronterende og aktivistisk presidentembete, med tydeligere partipolitisk rolle og sterkere retorikk mot både innvandrere og «systemet».
Og Ventura?
Selv om han tapte klart, gjorde André Ventura sitt beste valg noensinne:
- Han fikk rundt en tredjedel av stemmene i andre runde,
- langt mer enn det Chega hadde for få år siden,
- og han omtaler nå resultatet som et bevis på at partiet hans har blitt en varig kraft i portugisisk politikk.
For Portugal betyr det at:
- presidentvalget er avgjort,
- men polariseringen i politikken ligger der fortsatt,
- og Chega vil trolig fortsette å presse på – både i parlamentet og i den offentlige debatten.
Hva betyr dette for oss som følger Portugal fra Norge?
For lesere av Mitt Portugal – nordmenn som bor her, pendler, eller bare følger landet tett – er det noen klare signaler:
- Institusjonell stabilitet vant denne rundenEn moderat, erfaringsbasert kandidat med bred støtte gikk seirende ut, i et valg der mange opplevde at «mye sto på spill».
- Ytre høyre er ikke borteEn tredjedel av velgerne valgte Ventura i andre runde. Det er et sterkt signal om misnøye og politisk uro – og noe både regjering og president må forholde seg til.
- Portugal beveger seg inn i en ny faseEtter ti år med Marcelo Rebelo de Sousa får landet nå en president med bakgrunn som partileder og parlamentarisk politiker. Hvordan dette vil påvirke samspillet mellom president, regjering og parlament blir viktig å følge med på de neste årene.
Kort oppsummert
- António José Seguro vant andre runde av presidentvalget klart over André Ventura og ble dermed Portugals nye president.
- Han fikk rundt 3,48 millioner stemmer – flere enn noen presidentkandidat tidligere i Portugals demokratiske historie, og dermed en ny rekord i antall stemmer.
- Rekorden skyldes både to-kandidat-duell, bred mobilisering mot ytre høyre og et høyere totalantall registrerte velgere enn i tidligere tiår.
Om dette blir starten på en roligere, mer moderat periode – eller bare et pusterom i en stadig mer polarisert portugisisk politikk – gjenstår å se. Men én ting er sikkert: søndag kveld skrev Portugal et nytt lite stykke demokratihistorie.
